مشاوره ازدواج تلفنی
آموزشگاه آشپزی در تهران
تور آنتالیا
ویزای تایوان
قیمت تور کانادا
توتون پیپ
قیمت پیپ
خرید بک لینک
ساخت وبلاگ
كاشت ناخن و روش هاي درمان آن جامعه سلامت
درباره من
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :تحريريه جامعه سلامت
تاريخ: ۲۰ تير ۱۳۹۸ ساعت: ۰۷:۴۰:۱۷

 

موارد كاشت ناخن

بصورت كلي كاشت ناخن تا حد امكان توصيه نمي‌شود مگر در موراد خاص مانند كسانيكه ناخن‌هايشان داراي عيب و مشكلي باشد، يعني ناخن‌هايشان به طور ژنتيك داراي ايرادي باشد كه ظاهر خوبي نداشته باشد. باز هم در چنين مواقعي اينكار به صورت مقطعي و با رعايت تمام نكات ايمني و بعد از امتحان كردن تمام موارد ايمني صورت مي‌پذيرد.

انواع روش كاشت ناخن

ناخن‌هاي مصنوعي را مي‌توان به 3 گروه تقسيم كرد:

ناخن هايي از جنس پلاستيك كه در فروشگاه هاي لوازم آرايش و داروخانه ها عرضه مي شود (ناخن قالبي).
پودرهاي كاشت ناخن كه روي ناخن طبيعي قرار مي گيرد (ناخن پودري).
ژل هاي UV كه در حال حاضر يكي از پرطرفدارترين روش هاي كاشت محسوب مي شود (ناخن ژله اي).

1. كاشت ناخن قالبي

كاشت ناخن قالبي به نوعي بي كيفيت ترين نوع كاشت ناخن محسوب مي شود. در اين نوع كاشت ناخن، مواد كاشت را بر روي ناخن مصنوعي قرار داده، سپس مواد ضد قارچ را روي ناخن‌هاي طبيعي قرار مي‌دهند و در نهايت ناخن مصنوعي را روي ناخن طبيعي قرار داده و براي مدتي آن‌ را فشار مي‌دهند تا بخوبي به هم بچسبند. از آنجاي كه اين نوع كاشت احتياج به سوهان كشي ندارد بعد از مدت كوتاهي به اصطلاح ناخن هوا مي‌گيرد.

كاشت ناخن قالبي براي چه كساني مناسب نيست؟

كاشت ناخن قالبي به افرادي كه ناخن هاي پراكنده و يك شكل ندارند اصلاً توصيه نمي شود. به دليل قالبي بودن اين نوع كاشت ناخن، بايد تمام ناخن هاي دو دست به يك شكل باشند، در غير اين صورت كاشت ناخن به شكل مرتبي انجام نخواهد شد. به دليل ضخيم بودن اين نوع ناخن، كار از حالت طبيعي خود خارج مي‌شود. كاشت ناخن قالبي را مي توان روي انگشت هاي استاندارد كار كرد. نكته مهم اين است كه احتمال هوا گرفتن كاشت ناخن قالبي بيشتر است‌، ماندگاري كمتري دارد و در مقايسه با روش‌هاي ديگر كاشت ناخن، مواد بيشتر مصرف ميشود.

2. كاشت ناخن پودري

كاشت ناخن پودري از لحاظ زيبايي و مقاومت رتبه اول را به خود اختصاص داده است. در كاشت ناخن پودري ابتدا ناخن مصنوعي كه همان تيپ است از اوايل ناخن طبيعي مي‌چسبد و به اندازه‌ دلخواه كوتاه مي‌شوند. سپس مواد به ضد قارچ و در نهايت به مواد كاشت آغشته مي‌شوند. بعد از اتمام كار، ناخن ها به سوهان كاري دقيق و فراوان احتياج دارند. به همين دليل اين روش به افراديكه وقت و حوصله اين روش را ندارند توصيه نمي شود زيرا كاشت ناخن پودري بسيار زمان بر است.

3. كاشت ناخن ژله اي

مواد ژله‌اي به صورت آماده قابل خريداري است. در كاشت ناخن ژله‌اي بعد از ضد قارچ مواد ژل را روي ناخن ها گذاشته سپس براي تسريع خشك شدن مواد دست در دستگاه UV قرار مي‌دهند. شيوه كاشت ناخن ژله‌اي با كاشت ناخن پودري يكي است و تنها تفاوت در مواد مورد استفاده آنهاست.

معايب و محاسن كاشت ناخن ژله اي

در اين روش كاشت، ناخن طبيعي هيچ آسيبي نمي‌بيند زيرا زمانيكه ناخن رشد مي‌كند و فرد‌ احتياج به ترميم پيدا مي‌كند به اين معني است كه ناخن سالم است و رشدش متوقف نشده است. در بعضي مواقع كاشت ناخن ژله‌اي براي كساني كه عادت به جويدن ناخن دارند هم پيشنهاد مي‌شود زيرا به دليل بد مزگي مواد و كنده نشدن آن‌ها، اين عادت از سرشان مي افتد. چسب ناخن حساسيت‌زا نيست اما ممكن است برخي به مواد كاشت ناخن حساسيت داشته باشند كه در اين صورت پوست آن ها دچار اگزما شده و بايد هر چه سريع تر ناخن‌هاي مصنوعي خود را بردارند.

4. كاشت ناخن ميكس

همانطور كه از اسمش معلوم است كاشت ناخن ميكس تركيبي از دو نوع كاشت پودري و ژله اي است. در اين روش بعد از ضد قارچ، كاشت پودري انجام مي‌شود. بعد از سوهان كشي فقط لايه اي از ژل را روي ناخن مي گذارند و آن را داخل دستگاه UV خشك مي‌كنند.

ناخن ميكس محكم، زيبا و نسبت به ساير روش‌هاي كاشت كمي گران‌تر است.

مقايسه انواع روش هاي كاشت‌ ناخن

روش كاشت پودري روشي است كه در ۸۰ درصد موارد انجام مي‌شود. همينطور روش كاشت ژله‌اي 15درصد و روش‌هاي كاشت‌ ديگر تنها 5 درصد مخاطب دارند. روش كاشت پودري، به نوعي روش كاشت مادر است و اكثرا با كاشت‌هاي ديگر تركيب مي‌شود و دوام بيشتري دارد. البته دوام هر روش كاشتي به نحوه و نوع اجراي آن نيز بستگي دارد. روش كاشت ژله‌اي ناخن روش كاشت زيبايي است كه در مناطق شرجي دوام بيشتري دارد اما اگر مواد كاشت ناخن مطلوب و مناسب باشد در هر هوايي تا يك ماه دوام مي‌آورد.  

نتايج روش كاشت ژله‌اي معمولا در مكان‌هاي خشك ترك مي‌خورند.
در روش كاشت پودري اگر كمتر از حد معمول از مواد استفاده شده باشد امكان ترك خوردن وجود دارد.
سوهان‌كشي بيش از حد يكي از عوامل است كه موجب ترك خوردن ناخن‌ها مي‌شود.
ممكن است به مرور زمان مواد مورد استفاده نازك شوند كه اين مورد هم مي‌تواند ناشي از مرغوب نبودن مواد پودر مورد استفاده باشد و يا قلموي‌ كار خوب به ليكوييد آغشته نشده كه در نهايت پودر به خوبي خيس شده و جذب صدف شود.

چه افرادي اصلاً نبايد كاشت ناخن انجام دهند؟

يه كساني كه بيماري‌هاي عفوني و يا قارچي دارند توصيه مي‌شود تا كاشت ناخن را انجام ندهند زيرا با اين كار باعث ميشوند تا پيشرفت بيماريشان از چشم دور بماند.

نكات ايمني بعد از كاشت ناخن

با اجسام آلوده تماس نداشته باشيد
مراقبت كنيد تا به ناخن‌هاي‌تان ضربه‌اي وارد نشود
در كارهاي روزمره هنگام استفاده از مواد شوينده و آب تا حد امكان از دستكش استفاده كنيد
از كار با مواد شيميايي و حلال بدون دستكش خودداري كنيد
حضور در آب استخر و حوضچه‌هاي عمومي مي‌تواند باعث تشديد امكان بروز بيماري‌هاي قارچي در ناحيه ناخن‌هاي كاشته شده شود.

حساسيت و آلرژي به كاشت ناخن

هيچ تفاوتي در نوع كاشت وجود ندارد تنها ممكن است اندازه حساسيت‌ها به مواد در افراد متفاوت باشد كه در اين‌ صورت آن مواردي كه كمتر حساسيت‌ زاست ارجحيت دارند.

خطرات كاشت ناخن پا

از نگاه كلي تفاوت خاصي وجود ندارد اما ناخن‌ها‌ي پا به دليل اينكه در بيشتر روز در يك فضاي بسته هستند، آسيب‌پذيرترند. رعايت بهداشت ناخن پا هم از ناخن دست دشوارتر است و به همين دليل كاشت ناخن در پا مي‌تواند خطرناك‌تر باشد.

پيشگيري

راه‌هاي درمان بستگي به نوع آسيبي دارد كه به ناخن‌ها وارد مي‌شود. اگر ناخن‌ها عفونت كنند با آنتي‌بيوتيك‌ها و موارد لازم درمان صورت مي‌گيرد. اگر جرم به وجود بيايد، بايد جرم‌ها برداشته شوند. در مورد جدا شدن ناخن از سطح هم درمان به اين‌ صورت است كه ناخن بايد از جا در آورده شود. اگر در مراحل اوليه، درمان صورت گيرد ناخن مجدد رشد خواهد كرد اما اگر زمان زيادي گذشته باشد زير ناخن پوسته‌هايي تشكيل مي‌شود كه ديگر مانع از چسبيده شدن ناخن به پوست مي‌شود. اما شرط عقل اين است كه قبل از بروز مشكل به فكر پيشگيري باشيد.

عوارض كاشت ناخن

افزايش جذب مواد شيميايي با نازك شدن لايه سطحي روي ناخن

براي قرار دادن ناخن مصنوعي با انجام  كاشت بايد روي ناخن طبيعي را با سوهان هاي برقي خاص صاف و ريز كنند. اين كار سبب نازك شدن لايه سطحي ناخن و ضعيف و آسيب پذير شدن آن مي شود. در اين شرايط زماني كه مواد شيميايي ناخن مصنوعي روي سطح نازك ناخن قرار مي گيرد، احتمال جذب اين مواد سمي از روي سطح ناخن و پوست بالا مي رود.

افزايش احتمال جدا شدن ناخن از بستر

كاشت ناخن در شرايطي كه به ويژه فرد سعي مي كند از ناخن بلند خود استفاده هاي نادرستي مانند باز كردن در قوطي و... داشته باشد، مي تواند مشكل ساز شود و زمينه را براي جدا شدن لايه سطحي ناخن از بستر فراهم كند. هرچه ناخن كاشته شده بلندتر باشد، احتمال بلندشدن ناخن از يستر بيشتر مي شود.

مسموميت و افزايش احتمال ابتلا به سرطان ريه

شايد اين موضوع باوركردني نباشد، اما تحقيقات علمي ثابت كرده گازهاي سمي موادي كه براي كاشت ناخن استفاده مي شود مي تواند سبب مسموميت آرايشگر و حتي مشتري شود. اين نوع از مسموميت علائم شبيه مسموميت الكلي دارد كه در موارد شديد با علايمي از جمله بروز اختلالات رواني، خوني، كبدي، قلبي- عروقي و تنفسي همراه است. مواجهه طولاني مدت آرايشگران با اين بخارهاي سمي مي تواند زمينه ساز آسم و حتي سرطان ريه باشد.

افزايش احتمال ابتلا به اگزما

استفاده از محصولات كاشت ناخن و چسب هاي ناخن هاي مصنوعي مي تواند زمينه ساز بروز اگزماي تماسي باشد. اين نوع اگزما ممكن است در بيشتر موارد نوك انگشتان يا هر ناحيه ديگري كه با ناخن مصنوعي در تماس باشد، مثل چشم ها و لب ها را درگير كند. معمولا اگزماي تماسي ناشي از اين تركيبات 48 تا 96 ساعت بعد از كاشت ناخن با علائمي مانند سرخي پوست و ضايعات خارش دارد و تاول بروز مي كند. البته لاك ناخن هم مي تواند مسبب اين قضيه باشد و بايد به اين موضوع توجه كرد.

قارچ ناخن بعد از كاشت

در برخي خانم ها به دنبال كاشت، ناخن زرد، قهوه اي و بعد سبز مي شود. دليل اين مساله رشد و تكثير قارچ هاي ميكروسكوپي است كه از كراتين تغذيه مي كنند. كراتين بخش سخت ناخن است، اما به دنبال كاشت مرتب ناخن و استفاده از چسب كراتين نازك و ضعيف مي شود و مقاومت خود را در برابر قارچ ها از دست مي دهد. عفونت قارچي ناخن به شدت واگيردار است و از يك نقطه از بدن به سرعت منتقل مي شود و مي تواند پوست مو را هم درگير كند. حتي اين احتمال وجود دارد كه اين عفونت اطرافيان فرد را هم درگير كند. حتي اين احتمال وجود دارد كه اين عفونت اطرافيان فرد را هم درگير كند. درمان عفونت قارچي سخت و طولاني مدت است. درمان ها شامل چند بخش است و حدود 18 ماه طول مي كشد.

افزايش احتمال عفونت باكتريايي

عفونت باكتريايي هم مي تواند زير ناخن مصنوعي رشد كند. رنگ اين نوع عفونت سبز است و زير ناخن هاي طبيعي بلند هم ممكن بروز كند، اما با نفوذ آب داخل ناخن مصنوعي احتمال آن بالاتر مي رود.

آيا مواد كاشت ناخن سرطان زاست؟

چندي پيش دو نمونه سرطان پوست در انگليس گزارش شد كه دقيقا مرتبط با كاشت ناخن بود. متخصصان دليل اين موضوع را استفاده از اشعه UV براي سفت كردن پودر ژلي روي ناخن اعلام كردند. 

يكي از مبتلايان كه در سلامت كامل به سر مي برده، به دنبال 8 جلسه ترميم كاشت ناخن در طول يك سال و نفر دوم كه 7 سال بزرگ تر است، بعد از 360 جلسه مبتلا شده است. گرچه متخصصان سرطان شناسي هنوز هم نمي توانند قطعا ارتباطي بين كاشت ناخن و سرطان اعلام كنند، ولي توصيه مي كنند تمام كساني كه كاشت ناخن انجام مي دهند، مرتب زير نظر متخصص پوست باشند تا با بروز هر نوع علامت مشكوك آن را بررسي كنند.

يك عارضه نادر؛ خطر مرگ!

از جمله عوارض نادر كاشت ناخن مرگ است كه آن هم به دنبال شدت يافتن عفونت باكتريايي رخ مي دهد.

ناخن مصنوعي زيبايي مي آورد؟

هدف بيشتر خانم هايي كه كاشت ناخن انجام مي دهند، زيباتر شدن دستانشان است، اما واقعيت اين است كه به دنبال كاشت ناخن سطح ناخن به تدريج نازك مي شود و به محض برداشتن ناخن مصنوعي گاهي ناخن به قدري آسيب ديده كه حداقل 4 ماه طول مي كشد تا به حالت طبيعي برگردد. برخي خانم ها تحمل گذر اين زمان را ندارند و ناخن هايشان در مقايسه با قبل بدتر شده بنابراين دوباره چرخه معيوب كاشت ناخن را انجام مي دهند؛ كاري كه به شدت مي تواند به سلامت عمومي فرد لطمه بزند.

اگر با وجود تمام مشكلاتي كه ذكر شد همچنان مايل هستيد كاشت ناخن انجام دهيد حتما براي اين كار به آرايشگاه و افراد مجرب مراجعه كنيد و به اين موضوع توجه داشته باشيد كه ناخن كار حتما از مايع ضدقارچ و مواد مرغوب استفاده كند.

 جامعه سلامت

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
تاریخ امروز
پیوندهای سایت
آمار بازدیدکنندگان
ابزارک هاي وبلاگ