مشاوره ازدواج تلفنی
آموزشگاه آشپزی در تهران
تور آنتالیا
ویزای تایوان
قیمت تور کانادا
توتون پیپ
قیمت پیپ
خرید بک لینک
ساخت وبلاگ
اهداف مشاوره قبل از ازدواج چيست و از چه زماني بايد آن را شروع كرد جامعه سلامت
درباره من
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :تحريريه جامعه سلامت
تاريخ: ۴ تير ۱۳۹۸ ساعت: ۰۷:۱۱:۵۷

مشاوره قبل از ازدواج نوعي روان‌درماني است كه به آمادگي زوجين براي ازدواج كمك مي‌كند. اين نوع مشاوره به شما و شريك زندگي‌تان اين امكان را مي‌دهد كه رابطه سالم و مستحكمي با يكديگر برقرار كنيد، تا بدين ترتيب شانس بهتري براي يك ازدواج پايدار و رضايت‌بخش داشته باشيد. مشاوره به شما كمك مي كند تا ضعف‌هاي خود را كه موجب بروز مشكلات در طي ازدواج خواهند شد، شناسايي كنيد.

مراكز مشاوره ازدواج

در ابتداي آشنايي قبل از ازدواج خيلي از نكات مهم براي شروع يك زندگي مشترك ناديده گرفته مي شود، به همين دليل با گذشت سال ها، مشكلات و اختلافات زيادي بين زوج ها به وجود مي آيد .مشاوره قبل از ازدواج مانند واكسني براي پيشگيري از طلاق مي باشد. ازدواج مهمترين تصميم در زندگي هر فردي است، پس براي تصميم گيري و كسب مهارت هاي لازم نياز به آموزش داريد. بايد بدانيد كه همسر آينده شما در خانواده اي با افكار، فرهنگ، علايق و تربيتي كاملا متفاوت با شما بزرگ شده است؛ خواه ناخواه بسياري از معيارها و علايق زندگي او با شما متفاوت است. پس بايد بياموزيد كه چگونه با وجود اين تفاوت ها يك زندگي مشترك موفق بسازيد.

نكات مهم مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره ازدواج  مي تواند به شما كمك كند تا بتوانيد با ترس، انتظارات، خشم و رفتار هاي پرخاشگرايانه برخورد صحيحي داشته باشيد و آن ها را مديريت كنيد.

حساسيت هاي همسر

هر كسي داراي يك شخصيت است و حساسيت هاي خاصي دارد كه وقتي صحبت مي كند يا كاري را انجام مي دهد در حال نشان دادن آن هاست. شخصيت از دوران كودكي تا بزرگسالي هر كسي در حال شكل گيري است. بنابراين بايد بدانيد كه واكنش هركسي نسبت به چيز هايي كه بر روي آنها حساس است غير قابل كنترل مي باشد. براي داشتن ازدواج موفق و برقراري ارتباط صحيح با همسر بايد از حساسيت هاي او آگاه باشيد تا باعث تشديد حساسيت همسرتان نگرديد.

از جمله مهمترين حساسيت هاي افراد مي توان به

 • حساسيت به خشم

 • حساسيت به احترام

 • حساسيت به نا اميدي

 • حساسيت به ارزش ها

 • حساسيت به بيكاري

 • حساسيت به خانواده

 و ... اشاره داشت. اين حساسيت ها باعث مي شوند تا خاطرات گذشته در فرد زنده شوند كه ممكن است موجب واكنش احساسي منفي در فرد گردد. شما مسئول اين حساسيت منفي نيستيد ولي مطمئنا" خاطرات بد سركوب شده و احساسات همسرتان را باز مي گردانيد و آن ها را برايش زنده مي كنيد.

حساسيت هاي خودتان

يكي از موارد مهمي كه اكثر زوجين فراموش مي كنند توجه به حساسيت هاي خودشان است. خاطرات بد سركوب شده در ناخودآگاه كه هنگام تحريك شدن براي ما يادآوري مي شوند، بسيار خطرناك هستند. بنابراين بايد اول از چيزهايي كه شما را آشفته، ناراحت و يا عصباني مي كند آگاه باشيد. ممكن است در همسرتان عادات بدي وجود داشته باشد كه شما آن را دوست نداشته باشيد و خاطرات بد و احساسات منفيتان را تحريك و شما را عصباني مي كند در نتيجه مانع به وجود آمدن ارتباطي صحيح بين شما و همسرتان مي گردد.

نحوه برخورد با خشم

معمولا زوجين در زمان برخورد با اختلافات زناشويي دائما يكديگر را مقصر مي دانند و همديگر را سرزنش مي كنند. به طوري كه همواره همسرشان را مسئول خراب شدن رابطه و نابودي ازدواجشان مي دانند. بايد بدانيد كه سرزش يك نوع عذر و بهانه خود خواهانه است كه سبب مي شود تا يك نفر به قيمت ناراحتي و نارضايتي ديگري احساس بهتري داشته باشد. بايد بپذريم كه هيچ كس كامل نيست. 

بايد به جاي عيب جويي از نقص ها و كمبود هاي همسرتان، سعي كنيد به طور محبت آميز برخورد كنيد  در مورد مسائلي كه شما را نارحت و عصباني مي كند. به آرامي و با ملايمت رفتار كنيد. برنده يا بازنده بودن در زمان برقراري با همسرتان به هيچ عنوان معياري صحيحي براي داشتن يك ازدواج موفق نيست. بلكه بايد اين نكته را درك كنيد كه نمي توان با سرزش يك ارتباط موثر برقرار كرد.

مسئوليت پذيري

وقتي به جاي انتظار براي تغيير همسرتان، تصميم به بهبود رفتار خودتان بگيريد. احساس مسئوليت كنيد و تغييرات مثبتي در زندگي مشتركتان ايجاد كنيد. به مرور زمان متوجه مي شويد كه ديگر بسياري از مشكلات گذشته را نداريد و احساس نااميدي و درماندگي نمي كنيد.

پويايي و مسئوليت پذيري به شما كمك مي كند كه به جاي تمركز بر روي نقص ها و كمبود ها و انتظار كشيدن، زندگي مشترك خود را بهبود بخشيد. علاوه بر اين بايد توجه داشته باشيد كه وقتي زن يا شوهر تغيير كنند؛ كل خانواده به سمت تغيير پيش خواهد رفت.

داشتن ديدگاه مثبت

در نهايت بايد بدانيد كه مهم نيست كه چقدر از شما انتقاد مي شود يا اينكه همسرتان چقدر شما را مسئول خراب شدن رابطه اي كه با او داريد مي داند. شما همواره ديدگاه مثبت و انرژي خود را حفظ كنيد. اگر شما در صدد تلافي كارها، واكنش هاي همسرتان رفتار كنيد. اذيت خواهيد شد و احساس درماندگي به شما دست مي دهد. 

اهداف مشاوره قبل از ازدواج

 بررسي آمادگي  نامزدها براي ازدواجارزيابي هم كف بودن و يا هماهنگي و همساني نامزدها ارزيابي مهارت هاي زندگي مشترك نامزدها

وقتي دو نفر تصميم به ازدواج با يكديگر مي گيرند مقدمات ازدواج خود را فراهم مي كنند، اما اگر به بررسي دقيق تر بپردازيم متوجه مي شويم آنها مقدمات عروسي خود را فراهم مي كنند و در واقع براي عروسي آماده مي شوند تا براي ازدواج. خريد و يا اجاره لباس عروسي،  خريد طلا و جواهرات، اجاره سالن و تهيه سفارش غذا، تهيه ليست ميهمانان، چاپ كارت عروسي و درنهايت مراسم عروسي. تمام آمادگي هاي چند ماهه در يك شب به اتمام مي رسد. ظاهراً همه چيز پسنديده است.

مركز مشاوره خوب در تهران

اما آيا به اين هم فكر مي كنيم اگر اين زوج جوان با يكديگر در موضوعاتي مانند: تصميم گيري در مسائل زندگي مشترك، برنامه ريزي مالي، اوقات فراغت، برقراري ارتباط، اعتقادات مذهبي، فعاليت هاي لذت بخش، صميميت و دلبستگي، مسئوليت پذيري، ايجاد تغيير در يكديگر، قضاوت منصفانه بر مبناي جنبه هاي مثبت و منفي و ... با دشواري مواجه شدند با كدام وسيله در سبد جهيزيه و با كدام قسمت از ماشين و خانه خواهند توانست اين مشكلات را حل كنند؟ اگر فرياد آنان در حل مسائل زندگي مشترك بلند شد و به گوش همسايه و ديگران رسيد، آيا باز هم همه چيز آبرومندانه خواهد بود؟ هدف اصلي مشاوره پيش از ازدواج، كمك به افراد براي انتخاب زوج مناسب است، اين مرحله مهمترين مرحله‌ مشاوره ازدواج است زيرا جنبه‌ پيشگيري دارد و در صورت هدايت صحيح، موجب تأمين بهداشت رواني خانواده مي‌شود.

اهميت مشاوره پيش از ازدواج زماني مشخص مي‌شود كه به اين نكته توجه داشته باشيم كه انسان ها از يكديگر شناخت كافي ندارند، بنابراين به منظور دستيابي به اين شناخت براي ازدواج به كمك مشاوره نياز داريد.

چگونگي انجام مشاوره قبل از ازدواج

در مشاوره پيش از ازدواج، مشاور جلساتي به‌ صورت انفرادي و زوجي (زوج درماني)، مشاوره مي‌دهد. گاهي اوقات بعضي از مشاوران آزمون هاي معتبري را به صورت كتبي از طرفين مي‌گيرند كه احتمال موفقيت‌آميز بودن ازدواج را بررسي مي‌كند، البته احتمال به‌ معني قطعيت نيست. اين آزمون هاي شناختي به‌ منظور شناخت زير ساخت هاي شخصيتي طرفين به كار مي‌رود

به‌ عنوان مثال، در نظر بگيريد از طريق اين آزمون ها، يكي از زوج ها درون‌گرا شناسايي شود، كه تمايل به كناره‌گيري، سكوت، تنهايي و خلوت دارد، در مقابل زوج ديگر برون‌گرا است به طوري كه حضور در جمع، خريد كردن و مهماني رفتن را ترجيح مي‌دهد. مسلماً اين دو نفر در ارتباط با هم به مشكلاتي برخورد خواهند خورد، چرا كه خصوصيات زيرساختي شخصيتشان با هم متفاوت است، به اين معني كه يك نفر هميشه بايد گذشت كند و خواسته‌هاي خود را ناديده بگيرد.

متخصص در مشاوره پيش از ازدواج توانايي سنجش و شناخت تفاوت هاي زير‌ بناي شخصيت را دارد و نظر زوجين را نسبت به اين تفاوت ها جلب مي‌كند، موارد ديگري كه در جلسات مشاوره پيش از ازدواج بررسي مي‌شود، آرزوها، تمايلات، توقعات، خط قرمزها و رمز و رازهاي طرفين است، مشاوره قبل از ازدواج به طور كلي مشاوره براي انتخاب مورد مناسب براي يك عمر زندگي است.

در مشاوره قبل از ازدواج، مشاور هيچ وقت به طرفين نمي گويد كه اين كار را بكنيد يا نكنيد بلكه وظيفه مشاور آگاه كردن است.

بهترين مراكز مشاوره روانشناسي در تهران

مركز مشاوره شمال تهران

مركز مشاوره جنوب تهران

مركز مشاوره غرب تهران

مركز مشاوره شرق تهران

او مي‌گويد كه نتيجه چنين ازدواجي چه خواهد بود تا شما خودتان دست به انتخاب بزنيد، مشاور تلاش مي‌كند ديدگاه‌ها و اهداف زوجين را در زندگي مورد بررسي قرار دهد و طرف مقابل را با اين ديدگاه‌ها و اهداف آشنا كند.

مسائل قابل ارائه در مشاوره قبل از ازدواج 

اول از همه بايد فكر ‌كنيد چه چيزهايي را مي‌توانيد و بايد با مشاور در ميان بگذاريد؟ آيا بايد تمام جزئيات مسائل خانوادگي‌تان را به مشاور بگوييد يا فقط بايد مسائلي را مطرح كنيد كه بايد روي آن‌ها كار بشود؟ اگر مسأله خيلي حساس است، آيا بايد تمام آن را تعريف كنيد يا بايد شمايي كلي از مسأله را مطرح كنيد؟ اگر همسرتان در جلسه حاضر است و تعريف كردن موضوع خاصي باعث شرمندگي او مي شود، او را دچار خشم مي كند يا در او احساس گناه را بيدار مي كند، بهتر است بعضي چيزها مخفي بماند، مگر اينكه موضوع اصلي مراجعه شما به مشاور همان باشد.

نظرات منصفانه اي درباره نقاط قوت و ضعف همسرتان و همچنين درباره خودتان ارائه بدهيد. آماده باشيد به جاي اينكه تمام مدت از همسرتان ايراد بگيريد و از او انتقاد كنيد، درباره خودتان صحبت كنيد. بگوييد: «احساس خشم كردم وقتي كه...» يا «احساس غم كردم وقتي كه..." روي مشكلات اصلي متمركز شويد. ممكن است در زندگي زناشويي تان با چند مسأله دست و پنجه نرم كنيد، بدترين و بزرگترين مشكل را درنظر بگيريد و به كمك مشاور، نخستين مرحله را براي آن طراحي كنيد. جزئيات را مستند كنيد. تاريخ ها، ساعت ها و محل هاي وقايع مهمي را كه به ياد داريد، در اختيار مشاورتان قرار دهيد تا چشم انداز دقيقي از موقعيت موجود داشته باشد. با توجه به آنچه گفته شد، اگر بخواهيد براي مشاوره ازدواج مراجعه كنيد، فكر مي كنيد چه مسائلي برايتان اولويت داشته باشد؟ 

بهترين زمان براي مشاوره قبل از ازدواج

زمان انجام مشاوره ازدواج داراي اهميت بسياري است همانگونه كه شرح داده شد. هدف از انجام مشاوره قبل از ازدواج رسيدن به يك مدل براي برقراري ارتباط بين زوجين است و براي آنكه اين امر با موفقيت توام گردد، مي بايست در زمان مناسبي اين كار صورت پذيرد. بلافاصله پس از آشنايي و يا شروع صحبت موقعيت مناسبي براي اينكار نيست.

همچنين گذشت زمان زياد از آشنايي به دليل اينكه رابطه عاطفي شكل گرفته از سودمندي جلسات مشاوره ازدواج خواهد كاست. معمولا بهترين زمان انجام مشاوره در صورت خواستگاري بعد از هشت الي ده ساعت گفتگو و در صورت آشنايي پس از دو يا سه ملاقات است. با اين در هر مرحله از آشنايي كه هستيد براي ازدواج كه يكي از اصلي ترين تصميمات زندگي هر فرد است بهتر است از يك متخصص مشورت بگيريد.

 

جامعه سلامت

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
تاریخ امروز
پیوندهای سایت
آمار بازدیدکنندگان
ابزارک هاي وبلاگ